Skrzynka antenowa MFJ-941E: usunięcie awarii + kalibracja + bonus!
Nieprawidłowa praca wskaźnika mocy
Witam,

Ponieważ moja stara lecz poczciwa skrzynka antanowa MFJ-941E



już dawno przestała prawidłowo wskazywać pomiar mocy i swr, znalazłem w końcu chwilę, by przywrócić ją do stanu sprzed awarii. Winne takiemu stanowi rzeczy okazały się germanowe diody shotkiego D1 i D2 w układzie pomiaru mocy/swr, które przy teście wykazywały napięcie w obie strony. W tej roli producent zastosował nieprodukowane już diody CDSH270:







Zastosowałem testowo inne diody ale o podobnych parametrach- BAV21, bo takie miałem na stanie. Lepsze pod względem dopasowania parametrów były by diody BAT41 ale jak się okazało zastosowanie diod BAV21 w miarę się sprawdziło w tej roli. Docelowo zastosuję diody germanowe o zbliżonych parametrach do oryginalnych.
Wlutowane diody BAV21:



Oczywiście po ich wymianie nieodzowną czynnością jest przeprowadzenie kalibracji skrzynki antenowej. Po tych czynnościach skrzynka powróciła do dawnej sprawności.

BONUS
W między czasie po rozkręceniu skrzynki i zdemontowaniu głównej płyty pcb w celu wymiany wcześniej wspomnianych diod D1 i D2, dostrzegłem na niej napisy MFJ-949-948-941 i puste miejsca z zaznaczonymi miejscami elementów, które "powinny" się w nich znajdować a które znajdują się w droższych modelach. Po chwili miałem już schemat MFJ-949E i po sprawdzeniu okazało się, że te skrzynki mają te same płytki pcb, różnią się natomiast zasadniczo cewką i kondensatorami powietrznymi jak również wbudowanym sztucznym obciążeniem (w MFJ-941E nie ma takowego).

Postanowiłem dorzucić opcję, którą ma MFJ-949E/948, czyli przełącznik wskazań mocy szczytowej i średniej (PEAK&AVG). W tym celu wlutowałem cztery kondensatory elektrolityczne (zachowując polaryzację) C8-47uF, C9-100uF, C10-220uF, C11-100uF na napięcie 25V:



Plus trzy zwory zaznaczone czerwoną kropką:



Ostatnią rzeczą jest oczywiście wlutowanie przełącznika SW3 i wywiercenie w przednim panelu otworu o średnicy 10mm. Górne wystające piny przełącznika te bliżej kondensatora należy nieznacznie i ostrożnie wygiąć w przeciwną stronę i podczas przykręcania płyty pcb należy ją ustalać odpychając jak najdalej od kondensatora, ponieważ podczas kręcenia kondensatorem jego wystające elementy mogą zahaczać o przełącznik SW3:



Gotowe! Wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem.

PS. Jest jeszcze możliwość dodania dodatkowej funkcjonalności pomiarów aktywnych z zasilaniem wewnątrz skrzynki baterią 9V, tak jak to ma miejsce w droższych skrzynkach np. MFJ-969. Pomiary stają się dokładniejsze a wskaźnik pracuje dynamiczniej.

W razie problemów ze skrzynkami antenowymi i niemożnością własnoręcznej naprawy, modyfikacji lub kalibracji proszę o kontakt (wiadomość na priv lub na e-mail dostępny na qrz.com)


  PRZEJDŹ NA FORUM