Antena telewizyjna DVB-T + RADIO FM
Witam.

Zapraszam na prezentację zewnętrznej hybrydowej anteny odbiorczej DVB-T na multiplexy MUX1, MUX2, MUX3, MUX8 i kompromisowo na pasmo radiowe CCIR FM 87,5-108MHz.



Do zalet należy zaliczyć małe gabaryty, "lekkość" konstrukcji, zasilanie "jednym" kablem antenowym tv i radia fm, jak i satysfakcje z własnoręcznie wykonanej, działającej anteny dedykowanej, czyli obliczonej na częstotliwości nadajników w naszym zasięgu.

Antena ta, to połączenie dipola szerokopasmowego i pętlowego w polaryzacji poziomej.



Przy konstruowaniu swojej anteny należy uwzględnić polaryzację anten nadajnika (informacja taka jest dostępna jest na stronach www zawierających informację o dostępnych nadajnikach dvb-t, gdzie H oznacza polaryzację poziomą a V pionową) W przypadku, gdyby polaryzacja nadajnika w naszym zasięgu okazała się pionowa, wystarczy antenę zainstalować obróconą o kąt 90°. W przypadku polaryzacji mieszanych należałoby bardziej zaingerować w konstrukcję anteny na etapie projektowania. Jak widać na powyższym zdjęciu zwrotnica wstępnie była zainstalowana wewnątrz anteny ale jak się okazało wpływała ona znacznie na obniżenie poziomu odbieranego sygnału i została zainstalowana na zewnątrz, przytwierdzona nitami w oryginalnej plastkiowej obudowie:



Dipol szerokopasmowy został wykonany z rurki mosiężnej o średnicy 8mm i obliczony na środek częstotliwości odbioru MUX1, MUX2, MUX3. Dipol pętlowy z rurki mosiężnej 4mm został obliczony na częstotliwość MUX8. Obydwa dipole pracują na częstotliwościach nadajnika nadającego sygnał z Kołowa k/Szczecina oddalonego ode mnie o ~16,5km.

W celu sprawdzenia w zasięgu jakich nadajników jesteśmy, możemy skorzystać ze strony:

https://emimaps.emitel.pl

Chcąc dowiedzieć się na jakiej częstotliwości nadają multiplexy w naszym zasięgu możemy skorzystać np. ze strony:

https://telewizja-cyfrowa.com/nadajniki/

Są również do sciągnięcia za free aplikacje na androida w sklepie play, np. dvbt finder lub emimaps, które dodatkowo pomagają ustawić antenę w kierunku wybranego nadajnika.

W moim przypadku multiplexy 1-3 pracują na częstotliwościach od 578MHz do 690MHz zatem częstotliwość środkowa, to 634MHz i taką częstotliwość przyjąłem przy obliczaniu dipola szerokopasmowego:

częstotliwość środkowa=634MHz
prędkość światła= ~300 tyś. km/s
długość fali=300/634=0,4731861199m=47,31861199cm
dipol=47,31861199/2=23,65930599cm

Z obliczeń wynika, że długość całego dipola wynosi 23,65930599cm, zatem zarówno jedno jak i drugie ramie powinno wynosić połowę, czyli 11,829652995cm= ~11,83cm. Chcąc obliczyć rzeczywistą długość ramienia dipola trzebaby było wziąć pod uwagę współczynnik skrócenia k ale przy antenie odbiorczej nie będzie to miało znaczenia (w przeciwieństwie do nadawczej) więc aspekt ten zostanie pominięty.

W celu powiększenia szerokopasmowości dipola zostały zastosowane cztery elementy, po dwa dla każdego ramienia. Kąt rozwarcia poszczególnych elementów od linii poziomej wynosi ~30° co przekłada się na wypadkową rezystancję falową ~280Ω, a nie jak to ma miejsce w normalnym dipolu otwartym 75Ω,.

Dipol zamknięty na multiplex 8, który w moim przypadku nadawany jest na częstotliwości 184,5MHz zbudowany jest z pętli o długości:

długość fali=300/184,5=1,6260162602m/2=0,8130081301m=81,30081301cm= ~81,3cm

Odległość między ramionami obliczamy biorąc pod uwagę współczynnik 0,04:
D=0,04x81,3cm= ~3,25cm

W przypadku dipola zamkniętego nie dzielimy ostatniej wartości przez dwa, ponieważ wynika to z konstrukcji dipola pętlowego, która w odróżnieniu od dipola otwartego 75Ω, wynosi 300Ω, i sklada się z dwóch dipoli połączonych w jedną całość.

Ponieważ obydwa dipole mają ~300Ω, w celu dopasowania ich do niesymetrycznej linii kabla antenowego 75 należy zastosować symetryzatory 300/75Ω,, np. takie:



Warto sprawdzic te symetryzatory od strony druku i polutować w razie potrzeby niektóre miejsca, które mogły zostać przeoczone...

Celem zsumowania sygnałów o różnych częstotliwościach z dwóch różnych anten i zasilenia odbiornika jednym kablem należy zastosować np. taką zwrotnicę:



Ponieważ zwrotnica ta posiada możliwość podłączenia zasilania do wzmacniacza antenowego, zworki, które widać w otworach należy wyjąć.


Na koniec parę słów o odbiorze radia FM.
Chcąc korzystać z tej anteny jednocześnie do odbioru radia fm i telewizji dvb-t należy zastosować rozdzielacz sygnału, np. taki:



Wypada zaznaczyć, że tuner radia fm w tym przypadku "korzysta" z anteny obliczonej na multiplex 8, czyli na 184,5MHz więc sprawność dla częstotliwości radia fm jest trochę mniejsza i przede wszystkim dipol w tym przypadku jest wykonany w polaryzacji poziomej a większość stacji radia fm nadaje w polaryzacji pionowej. Przy lokalnym odbiorze nie zauważyłem żadnych problemów z dobrym odbiorem wszystkich stacji radiowych, natomiast do odbioru stacji radiowych z większych odległości należałoby zastanowić się nad osobną anteną wykonaną w polaryzacji pionowej.

Wszystko łączymy ze sobą kablem koncentrycznym 75Ω, w sposób pokazany w poniższym załącznku:



Pamiętajmy, że na zewnątrz powinno stosować się czarny kabel (odporny na warunki atmosferyczne) natomiast w pomieszczeniu na wyjściu z rozdzielacza można użyć białego kabla (do wewnątrz).


  PRZEJDŹ NA FORUM