Pierwsza radiosonda meteorologiczna RS-41 odnaleziona
Moja pierwsza radiosonda
Witam,

W dniu dzisiejszym totalnie nieprzygotowany pojechałem z dwoma portablami namierzyć radiosondę meteorologiczną po tym jak spadła po swoim służbowym locie. Zainteresowałem się tym tematem trzy dni temu, kiedy to wszedłem na pewną stronę (info poniżej) i włączylem portabla w domu w momencie przelutu radiosond. Zainspirowany odebraniem sygnałów postanowiłem spróbować wesoły

Zamiast anteny kierunkowej i/lub aprs (tak jak robią to prawdziwi łowcy) w momencie osiągnięcia wystarczająco mocnego sygnału poluzowałem trochę gwint gumówki w celu jego osłabienia i łapałem kierunek z którego był on najlepszy co widać i słychać na pierwszym filmie. Ten sposób wymyśliłem na miejscu na potrzebę chwili...

Chwilę po tym (film nr.2) złapałem tak mocny sygnał z jednego kierunku, że wystarczyło unieść wzrok, by dostrzec radiosondę wraz ze sznurkiem, balonem i spadochronem.

Dzięki koledze SQ6KXY, do którego należy ta strona jak i kolegom raportującym trafiłem sondę w kilka minut.

http://www.radiosondy.info


Tym razem się udało jednak następnym razem pomyślę o antenie kierunkowej wraz z tłumikiem. Znalezienie sondy oczywiście zgłosiłem na w/w stronie ale zabrakło już czasu na oznaczenie miejsca lądowania na mapie aprs (problemy z zasięgiem przy próbie założenia konta na stronie aprs ale udało się po powrocie).

Nie obyło się bez wpadek ale nie myli się ten co nic nie robi. Niestety informację o znalezieniu musiałem uzupełniać/poprawiać kilka razy ze względu na pośpiech (teren prywatny) i mój brak doświadczenia. Ostatni wpis ten na górze jest ok. Można to sprawdzić wpisując nr. radiosondy w odpowiednie pole na tej stronie.

Dodatkowo dowiedziałem się, że radiotelefon Baofeng UV5R nie wskazuje siły sygnału podczas wyłączonej blokady szumu (stąd moje słowa zdziwienia przy pochyleniu się nad radiosondą, że słaby sygnał, pomimo dokręcenia anteny. Pomyślałem, że może bateria w sondzie już pada ale brak wskazań siły sygnału przy otwartej blokadzie, to była jednak wina Baofenga.
W samochodzie leżał w zapasie Kenwood TH-F7E, który na szczęście wskazuje siłę sygnału jak blokada szumów jest otwarta.

https://www.youtube.com/watch?v=lkanb0lqoyo

https://www.youtube.com/watch?v=k7nEnNahSCk

Obudowa sondy wykonana jest w 100% ze styropianu a nie z plasitku a wewnątrz styropian. Widać postęp w dobrym kierunku. Z zewnątrz nie ma dostępu do gniazda programowania i zapięcia są bardziej odporne na nieautoryzowane otwarcie wesoły

Wnętrze radiosondy:















Jak widać czujniki przetrwały co ponoć jest rzadkością. Obudowę trzeba umiejętnie otwierać, żeby nie zniszczyć delikatnej styropianowej obudowy.


  PRZEJDŹ NA FORUM