Bateria BIAS w Kenwood TS-440SAT
Pamięć poprzednio użytej częstotliwości
    SP1AP pisze:

    Nie doczekałem się na razie tych baterii z Aliexpress'u, więc przedwczoraj i wczoraj dwukrotnie otwierałem wszystko dogłębnie i robiłem próby z wymianą tej bateryjki, które nie zakończyły się sukcesem.
    Przede wszystkim bateria w Keniu była sprawna, ale coś nie kontaktowało i nadal nie kontaktuje, chociaż wstawiłem nową baterię. Dałem ją na dłuższych przewodach żeby szło ją umieścić w izolacji poza tą blaszaną osłoną, bo miejsca nad płytą główną jest sporo do wykorzystania.
    Po zresetowaniu TS'a wyniki się nie zmieniły i ponownie przy zmianie pasma na inne wyświetla się końcówka z poprzedniego pasma i trzeba nieraz sporo kręcić gałą zależnie od pasma. Radio jest sprawne i działa, ale chyba napięcie baterii nie dochodzi do BIASA, bo wtedy by radio pamiętało cała częstotliwość pozostawioną wcześniej.
    Zmierzyłem wylutowaną wcześniej starą baterię i okazało się, że ma dobre napięcie, jest jeszcze +3,2V, ale na nowej też nie działa pamięć BIASA.

    Ponownie rozkręciłem radio i poprawiłem lekko lutowanie tych drucików na kołkach obok "kości", a następnie ponownie przylutowałem baterię. Radio po włączeniu zgodnie z oczekiwaniem wyświetliło głupoty, więc je ponownie zresetowałem trzymając przed włączeniem przyciśnięty klawisz A=B i ładnie wskoczyła znów frekwencja 14,000.00 MHz, ale po przejściu na inne pasma znów wyświetla się tak samo końcówka z poprzedniego pasma.

    Ręce mi opadły. Nie jestem elektronikiem, ale mogę wnioskować, że gdzieś jest przerwa w linii zasilania BIAS'a i do niego napięcie nie dochodzi, co jest bardzo możliwe, bo kołek do którego lutowałem kabelek minusa baterii jakby lekko się chwiał podczas tej czynności. Być może przez to brak w BIAS'ie minusa, ale nie będę eksperymentował i dawał minus baterii do masy urządzenia, bo BIAS może mieć osobną masę, której do niczego nie wolno łączyć???

    Tak więc zgodnie z obietnicą opisałem dla kolegów moje wysiłki i zabiegi, które nic nie pomogły. W zasadzie to nie jest powód do rozpaczy, bo przecież radio jest sprawne i tylko po zmianie pasma należy za każdym razem na nowo gałką nakręcić trochę do żądanej częstotliwości, ale w sumie jestem z niego zadowolony, otrzymuję dobre raporty z pochwałami za modulację, a odbiornik też się świetnie sprawuje z filtrem SSB 2,4 kHz.
    Do HYDRY nadal się przymierzam, ale finanse słabe i chyba dopiero za 13-kę dla emerytów sobie ją sprawię. Na razie chcę sobie do niej zamówić automatyczną skrzynkę w/g N7DDC, bo HYDRA nie posiada ATU. cool


Miernik w lapki i sprawdzamy wesoły



Na nodze nr. 18 scalaka, na ktorym jest przyklejona bateria ma byc napiecie baterii +3V a na nodze nr. 20 ma byc -3V ( 0V na schemacie, oznacza minus). Dodatkowo nie zaszkodzi sprawdzic zlaczki z przewodami miedzy plytkami, tj. powyciagac i powkladac je kilka razy po wczesniejszym odkreceniu jednej z plytek (jak domniemam)


  PRZEJDŹ NA FORUM