Transiwer czy transceiver?
Jak wymawiać, a jak pisać?
Powiem, że trochę jestem zdziwiony pisaniem fonetycznego brzmienia słowa "transceiver". Sam oczywiście wymawiam poprawnie "trasiwer", ale piszę "transceiver", bo to jest poprawna pisownia tego wyrazu.
Dlaczego mnie to dziwi? Ano dlatego, że kojarzy mi się właśnie z wypowiadaniem tego wyrazu na pasmach. Któż z nas nie słyszał jak mówią "transilwer", "transerwer" i inne tego typu idiotyzmy? Chyba wszyscy dobrze to znamy z autopsji. Dlatego uważam, że przy pisaniu powinniśmy używać poprawnej wersji "transceiver", a tym, jak to wymawiają dziwacy nie powinniśmy się przejmować, bo dziwactwa na pasmach nie brakuje. Zwłaszca jak się słyszy literowanie przez "grażyny, bożeny, janiny, celiny" i inne dziwolągi nie występujące w tabelach zgłoskowania(literowania). A najgorszy zamęt robią w tym autorzy książek o tematyce elektronicznej dołączając w treści sposób literowania wymyślony raczej przez siebie, niż aktualny obowiązujący. Nawet SP5HS pisząc "ABC krótkofalowca" nie ustrzegł się tego wsadzając tam bodajże przedwojenną "Annę" zamiast ustanowionego przepisami "Adama" i jeszcze coś tam przy innych literach. Ja jestem zbulwersowany gdy słyszę, że to jest dowolne. Ten kto tak twierdzi nie ma zielonego pojęcia ile utrudnień i zniekształeń to powoduje przy gorszej propagacji i specyficznych warunkach na paśmie.

No to tyle moich dywagacji, przemyśleń starego dziadka, ale gdy były trudne warunki, to ja się z korespondentem rozumieliśmy doskonale od razu, a inni swoje dane przekazywać musieli po kilka razy po prośbie o powtórzenie. Taka jest prawda. cool


  PRZEJDŹ NA FORUM