Analizator antenowy według SP3NYR
Arduino swr scanner
Witam,
Jakiś czas temu wykonałem taki analizator.
Konstrukcja na wskroś amatorska, więc proszę wybaczyć mi jej wygląd. Ma działać, działa i to jest najważniejsze.

Jest możliwość wgrania kilku wersji programów. Ja wybrałem wersję kolegi SP3NYR, ponieważ ta najbardziej przypadła mi do gustu. Ponad to posiada dodatkowo kilka linijek kodu, który niweluje nieliniową pracę diod w układzie pomiarowym i trzypunktową kalibrację, co poprawia dokładność pomiaru. W tym układzie zastosowałem oryginalne i sparowane diody GD507A.

Do zasilania analizatora, użyłem dwóch ogniw li-ion 18650 pozyskanych z akumulatora od laptopa. Połączyłem je szeregowo i zastosowałem tani moduł ładujący bms, dostępny na aukcjach i dołożyłem kilka elementów dodatkowych, mianowicie: rezystor ograniczający prąd ładowania i mały układ na dwóch led, rezystorze i diodzie zenera, który sygnalizuje ładowanie i zakończenie ładowania.





Jako ładowarki użyłem zasilacza wtyczkowego 12V/1,5A.
Po pełnym naładowaniu akumulatorków do napięcia 8,5V analizator pracuje około 6h po czym, przy napięciu 6V moduł bms rozłącza zasilanie w celu ochrony ogniw przed nadmiernym rozładowaniem.

Kolejnym dodatkiem jest kontrolka stanu akumulatorków widoczna na płycie czołowej.





Tak analizator wygląda wewnątrz



Zwracam uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza, to prawidłowo przeprowadzona kalibracja, podczas której najlepiej użyć rezystorów bezindukcyjnych.
Drugą rzeczą jest problem z zasilaniem niektórych wyświetlaczy (w moim przypadku nic nie musiałem robić), który omawia kolega SP2ROB na swoim kanale na youtube https://m.youtube.com/watch?v=-oXVCzsF9f0. Poza tym ten problem jest też poruszony w linku z pierwszego postu.
Jeżeli miałbyś problem z pustym ekranem po ponownym włączeniu analizatora, dolutuj do plusa zasilania arduino rezystor 10k i połącz z pinem reset. Dolutuj również kondensator 100nF od pinu reset do masy zasilania arduino.

Moim zdaniem, dla własnej satysfakcji warto wykonać tę konstrukcję. Pomiary pokrywają się z zewnętrznym, firmowym swr meter.
Również starsi koledzy powinni być zadowoleni ze względu na prostotę obsługi.

Jednak do szerszego zastosowania i większej ilości pomiarów można kupić wspomniane wyżej np. nano vna.



  PRZEJDŹ NA FORUM