POLSKIE FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Welcome to the Polish Amateur Radio Forum!
POLAND
.
UTC
LOC

Full HD Forum

HOMENEW POSTSNEW TOPICSPOPULARSTATISTICSCONTACTSREGISTRATION


NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DIY-ZRÓB TO SAM 1 » MODYFIKACJA MIKROFONU MOTOROLA GMN-6146 C E ETC.

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Modyfikacja mikrofonu Motorola GMN-6146 C E etc.

Motorola GMN-6146 C E etc. microphone modification
  
SP1AD
19.01.2023 20:45:55
poziom 4



Grupa: Administrator 

QTH: Szczecin JO73FK

Posty: 258 #8043930
Od: 2018-12-19


Ilość edycji wpisu: 7
Modyfikacja profesjonalnego mikrofonu Motorola GMN-6146 (C, E etc.) w celu dostosowania go do transceiverów krótkofalarskich.

Mikrofon dynamiczny w transceiverze Alinco DX-70 produkuje średnią jakościowo i niezbyt głośną modulację, a do dalszych stacji trzeba wytężać głos i to pomimo włączonego speech processora. Mikrofon Motorola GMN-6146 z wkładką elektretową rozwiązał ten problem, a do tego jest umieszczony w pancernej, dosyć ciężkiej obudowie i dobrze leży w ręku.


Modyfikacja.
Poniższe fotografie nie wymagają większego komentarza.
Musimy dokupić jedynie kondensator tantalowy 1uF/16V w obudowie smd , bo między innymi zaletami, idealnie pasuje on do przylutowania pomiędzy rezystor R1302 i kondensator C1302, ale może być też inny kondensator tantalowy z zakresu pojemności 1uF...4,7uF. Przed przylutowaniem należy ostrożnie rozgiąć blaszki lutownicze kondensatora i je pocynować.
Resztę elementów z wylutowania używamy ponownie, tylko umieszczamy je w innych miejscach, zgodnie ze zmodyfikowanym schematem.

Dobór sygnału mikrofonowego do transceivera.
Rezystor tłumiący (ATTENUATOR) należy dobrać doświadczalnie. Im wyższa rezystancja, tym większe tłumienie sygnału mikrofonowego i cichsza modulacja. Dużo zależy od wkładki, jaką zainstalujemy. Pamiętajmy również, że transceivery posiadają bardzo czułe wejścia mikrofonowe i trzeba mocno tłumić sygnał mikrofonowy z wkładki elektretowej, żeby nie przesterować sygnału wyjściowego z transceivera. Można zastosować jeden lub dwa rezystory l-pad (drugi rezystor jako opcja-patrz zmodyfikowany schemat).
Dobór poziomu sygnału mikrofonowego, należy dostosować do odpowiednich ustawień poziomu sygnału ALC opisanych w instrukcji obsługi transceivera. Pomocny może być również drugi odbiornik w celu odsłuchania własnego sygnału na bieżąco.

Wkładka mikrofonowa elektretowa.
W modyfikowanym egzemplarzu mikrofonu Motorola GMN-6146 wkładka elektretowa była uszkodzona, dlatego wlutowano na próbę miniaturową wkładkę mikrofonową. Docelowo wkładka będzie wymieniona na odpowiednią wymiarowo, żeby pasowała do gumowego kołnierza.

Jeżeli zajdzie potrzeba wymiany wkładki elektretowej, należy zwrócić uwagę na jej polaryzację i odpowiednio ją wlutować w miejsce starej wkładki (plus do plusa, minus do minusa), zachowując mimośrodowe położenie pinów.
Można eksperymentować z tanimi wkładkami elektretowymi, ale można spróbować zastosować inną wkładkę, np. firmy Monacor. Są one w przystępnej cenie i po parametrach można wnioskować, że mają niezgorsze parametry od wymaganych. Wymiarami pasującymi do wewnętrznego gumowego pierścienia w mikrofonie, będzie wkładka elektretowa np. Monacor MCE-400 (wkładka została wymieniona, co przyczyniło się do konieczności zmiany jednego rezystora - patrz edit na końcu tego posta)


Należy także pamiętać o trzech zwarach na płytce pcb i o usunięciu sprężynki znajdującej się w tylnej części obudowy. Czarny przewód, który jest przylutowany do podkładki w tylnej obudowie wlutowujemy na swoje miejsce, czyli do punktu GND na płytce pcb mikrofonu obok wkładki elektretowej.



Mikrofon Motorola GMN-6146 (C,E etc.)

Obrazek



Płytka pcb Motorola GMN-6146 przed modyfikacją

Obrazek



Schemat Motorola GMN-6146

Obrazek



Płytka pcb Motorola GMN-6146 po modyfikacji z jednym rezystorem tłumiącym

Obrazek



Schemat Motorola GMN-6146 po modyfikacji

Obrazek



Poniżej płytka pcb Motorola GMN-6146 po modyfikacji z dwoma rezystorami tłumiącymi. W przypadku transceivera Alinco DX-70 przy zasilaniu mikrofonu 5V, przy zastosowanej miniaturowej wkładce mikrofonowej, jak również przy tych wartościach rezystorów (4,7k i 560) poziom modulacji był zbyt niski. Po wlutowaniu rezystora 560 Ohm w miejsce rezystora 4,7k i braku pionowego rezystora lutowanego do masy poziom modulacji jest ok. Taki sam poziom wyjściowy sygnału mikrofonowego można osiągnąć stosując dwa rezystory, ale ich wartość należy dobrać. Można podeprzeć się kalkulatorami l-pad online.

Obrazek


Sprężynkę z tylnej części obudowy mikrofonu Motorola GMN-6146 należy usunąć a czarny przewód przylutować do GND na płytce pcb mikrofonu obok wkładki mikrofonowej, tam gdzie był pierwotnie przylutowany (pad lutowniczy na lewo od wkładki elektretowej)

Obrazek


edit: elektretowa wkładka miniaturowa została zastąpiona wkładką elektretową Monacor MCE-400, która produkuje modulację idącą w tony średnie i wysokie. Modulacja jest bardzo wyraźna. Rezystor tłumiący 560 Ohm był zbyt mały dla sygnału z tej wkładki i zastąpiono go rezystorem 11,2k w celu uzyskania odpowiedniego sygnału mikrofonowego.





_________________
REJESTRUJĄC SIĘ NA FORUM AKCEPTUJESZ REGULAMIN FORUM

YouTube https://www.youtube.com/channel/UC4Ny92vTFx5kjqBPhBZHl-Q/videos

Pozdrawiam Adrian SP1AD.


  
Electra29.04.2024 13:07:51
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DIY-ZRÓB TO SAM 1 » MODYFIKACJA MIKROFONU MOTOROLA GMN-6146 C E ETC.

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny