POLSKIE FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Welcome to the Polish Amateur Radio Forum!
POLAND
.
UTC
LOC

Full HD Forum

HOMENEW POSTSNEW TOPICSPOPULARSTATISTICSCONTACTSREGISTRATION


NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DIY-ZRÓB TO SAM 1 » MODYFIKACJA MIKROFONU DYNAMICZNEGO ALINCO EMS-42

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Modyfikacja mikrofonu dynamicznego Alinco EMS-42

Modification of Alinco EMS-42 dynamic microphone
  
SP1AD
13.08.2023 22:28:17
poziom 4



Grupa: Administrator 

QTH: Szczecin JO73FK

Posty: 258 #8106567
Od: 2018-12-19


Ilość edycji wpisu: 4
Modyfikacja mikrofonu dynamicznego Alinco EMS-42 w celu dostosowania go do wkładki mikrofonowej elektretowej.






Słowem wstępu.
Alinco DX-70 jest transceiverem samochodowym i wkładka dynamiczna została zastosowana celowo, ponieważ nie zbiera dźwięków z otoczenia, w takim stopniu, w jakim robi to wkładka elektretowa, zwłaszcza ze źle dobranym, zbyt dużym wzmocnieniem. Jednakże oryginalna wkładka dynamiczna w tym mikrofonie produkuje średnią jakościowo i niezbyt głośną modulację. Zmiana na wkładkę elektrtową powinna poprawić wyrazistość modulacji i na tyle ją wzmocnić, żeby nie trzeba było wytężać głosu, w szczególności do stacji dx. W tym celu należy zastosować standardową aplikację dla wkładki elektretowej, czyli zasilić ją i odciąć składową stałą z sygnału mikrofonowego idącego z wkładki do transceivera.

Modyfikacja.
Można dorobić nową płytkę pcb, lub zmodyfikowwać oryginalną, która znajduje się wewnątrz mikrofonu. Została wybrana druga opcja. Modyfikacja jest w pełni odwracalna i wystarczy zmostkować dwie przecięte ścieżki, wylutować dodatkowe elementy i przelutować jeden przewód we wtyczce mikrofonowej, aby powrócić do oryginału.

Po przecięciu dwóch ścieżek na płytce pcb mikrofonu




należy dolutować kilka elementów zwracając uwagę na zachowanie polaryzacji kondensatorów C1 i C2



R1 - 4,7k
R2 - 560
C1 - 1uF...4,7uF/10V (tantal)
C2 - 10uF/25V (tantal)
C3 - 1nF
C4 - 1nF

Przewód z wkładki elektretowej do płytki pcb musi być jak najkrótszy. Kondensator smd C3 należy wlutować bezpośrednio na wkładce elektretowej.

Wewnątrz mikrofonu, w gumowej osłonie, w której zainstalowana jest wkładka dynamiczna, znajduje się dodatkowe miejsce na miniaturową wkładkę elektretową o średnicy 6mm.




Idealnie w to miejsce pasuje wkładka elektretowa Panasonic WM61A, ale nie jest już produkowana i jeżeli nie mamy do niej dostępu, to można zastosować obecnie produkowaną np. Monacor MCE-4500, lub inną o tej samej średnicy i wysokości.






Jeżeli na modulacji pojawi się brum, należy dolutować dodatkowe kondensatory



C5 - 1nF
C6 - 100nF
C7 - 10uF/25V (tantal)
C8 - 330nF

Kondensatory C5 i C6 wlutowane są na "kanapkę", dlatego ich widok na zdjęciu może mylić, że jest tam tylko jeden kondensator. Kondensator C1 o wartości 4,7uF (tantal) odcinający składową stałą, został zastąpiony kondensatorem 1uF/10V (tantal) w celu zmieszczenia dodatkowych kondensatorów C5 i C6. Powyższym sposobem udało się zniwelować brum do bardzo niskiego poziomu. Winna takiemu stanowi rzeczy okazała się wkładka Monacor MCE-4500. Sprawdziłem dwie nowe sztuki i było to samo. Próbowałem innych sztuczek, ale nie przynosiły już żadnej znaczącej poprawy. Po wymianie na kilka innych wkładek elektretowych żadnego brumu nie było, dlatego nie polecam wkładki mikrofonowej Monacor MCE-4500 do naszych potrzeb.


W obudowie mikrofonu, pod wkładką elektretową należy przewiercić otwór wiertłem o średnicy 1,5mm. Aby uniknąć nieestetycznego otworu na zewnątrz mikrofonu, ów otwór należy wiercić pod odpowiednim kątem, żeby wypadł on po wklęsłej stronie nacięć w przedniej ściance mikrofonu.








Następnie niebieski przewód we wtyczce mikrofonowej należy odlutować od pinu nr. 8 (masa ptt) i przylutować do pinu nr. 5 (zasilanie +5VDC). Masa ptt jest dostarczona poprzez dolutowanie do masy zwary w niebieskiej izolacji do przycisku PTT. Od tego momentu, z tego miejsca masa jest dostarczana do przycisków UP i DOWN. Jest to niezbędne, ponieważ przecieliśmy ścieżkę, żeby wykorzystać niebieski przewód do zasilania +5VDC, a pierwotnie pełniła ona właśnie funkcję dostarczenia masy do wszystkich przycisków.
Obydwie masy w gnieździe transceivera są zwarte, dlatego można pójść na kompromis i zastosować tylko jedną masę, tym bardziej, że oryginalny kabel mikrofonowy posiada 6 żył, które przed modyfikacją są w pełni wykorzystywane do UP, DOWN, MIC, GND, PTT, GND PTT. Po modyfikacji UP, DOWN, MIC, GND, PTT, +5VDC.




Podsumowanie.
Modulacja jest wyraźniejsza i przede wszystkim nie trzeba wytężać głosu przeprowadzając łączność.


_________________
REJESTRUJĄC SIĘ NA FORUM AKCEPTUJESZ REGULAMIN FORUM

YouTube https://www.youtube.com/channel/UC4Ny92vTFx5kjqBPhBZHl-Q/videos

Pozdrawiam Adrian SP1AD.


  
Electra29.04.2024 17:45:58
poziom 5

oczka
  
multi07
20.08.2023 08:44:38
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Poland

Posty: 126 #8107736
Od: 2019-5-5
Tak sobie głośno myślę, że może były wersje tych mikrofonów z inną pcb jeśli jest miejsce na elektret.
_________________
73 Stanisław

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DIY-ZRÓB TO SAM 1 » MODYFIKACJA MIKROFONU DYNAMICZNEGO ALINCO EMS-42

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny